Målarmusslor från en dykning i Helge å Jonna Eriksson / SVT
Målarmusslor från en dykning i Helge å Foto: Jonna Eriksson / SVT

Hotad mussla trivs i Småland

Med på rödlistan Den tjockskaliga målarmusslan är hotad men i Småland verkar den trivas. Nu vill biologerna veta varför.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Den tjockskaliga målarmusslan är en starkt hotad musselart, men just i småland så trivs den ganska så bra.

Theodor Samuelsson, biolog på Länsstyrelsen i Kronoberg är runt och inventerar beståndet i Helge å där musslorna verkar trivas bra.

-Den tjockaskaliga målarsmusslan är en starkt hotad art. Den är med på rödlistan över hotade djur och växter och därför vill vi ta reda på var den finns, och var det finns starka bestånd. Och just nu känns det som att vi hittat rätt för här i Helge å har vi hittat väldigt starka bestånd, säger en nöjd Theodor Samuelsson då man utför en inventering vid Gustavsfors.

Dykeriet i Kil är de som tagit på sig uppgiften att plocka in musslorna. När de samlats upp vägs och mäts musslorna, för att sedan placeras tillbaka på botten där de tidigare varit. Man filmar även av botten för att få en bild av vilken sorts botten som musslorna verkar trivas med.

Varför är musslan viktig att ha kvar då?

-Den fyller ju en funktion i det ekologiska samspelet. Och den kan även filtrera vattnet, man skulle kunna tänka att den har en viss påverkan på vattenkvaliteten.