Miljonbelopp till Windy Boats
Det blåser vind i seglen för Windy Boats i Västervik, båttillverkaren får 1,1 miljoner kronor i företagsstöd från regionförbundet för produktutveckling.
Publicerad – Uppdaterad
Hoppas vända trenden
Företaget har, liksom många andra, drabbats av finanskrisen och på senare tid har personalstyrkan kraftigt reducerats. Nyligen beslöt företaget att lägga ner all produktion i Norge för att flyttat denna till Västervik och Polen. Beslutet innebär att verksamheten i Västervik stärks. Genom en offensiv satsning på produktutveckling hoppas företaget kunna vända trenden.
– Regionförbundets företagsstöd handlar om att stimulera en hållbar utveckling och tillväxt i hela länet, säger Håkan Brynielsson. Windys verksamhet i Västervik är grunden för många underleverantörer. Det handlar med andra ord inte bara om ett stöd till Windy. Det är i allra högsta grad en insats för att stärka länets marina cluster och dess möjligheter att utvecklas och finnas kvar framöver.