Studenter gömmer kurslitteratur

Viktiga böcker försvinner När det närmar sig tenta är konkurrensen om universitetsbilioteketens kurslitteratur hård. Ofta finns det bara få exemplar av kursböckerna och de kan dessutom vara referenslitteratur.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Problemet med gömda böcker finns på alla tre universitetsbibliotek i Småland.

- Man gömmer bakom socklar som är lösa, man gömmer i tidskriftsboxar, man ställer dem på fel hyllor, kanske med ryggen inåt så att man inte ser att det är de här referensböckerna. De har annars en röd märkning så att man ska kunna se dem lite lättare.  Bakom hyllor lägger man också böcker ganska ofta, säger Helena Juhlin som är sektionschef för Linnéuniversitets bibliotek i Växjö och Kalmar.

Studenterna är uppfinningsrika när det gäller att gömma böckerna men biblotekarierna har sina uppfinningar för att hitta dem igen. De har böjt till en metallstång som de drar bakom böckerna i hyllorna för att se om någon lagt en bok där.

Bibliotekarie Tommy Johansson berättar att de också hoppas kunna minska problemet med gömda böcker genom de chip som de nyligen satt i böckerna.

- Då ska man helt enkelt, om kanske ett par år, ha tekniken så långt framma så att man kan skanna av en hel hylla och hitta såväl felaktigt inställda böcker som gömda böcker.

För högskolebiblioteket i Jönköping har antalet gömda böcker minskat eftersom de numera tillåter tvådagarsutlåning på kursböcker som tidigare varit referenslitteratur.

Men något som skulle ta bort problemet helt och hållet är införandet av E-böcker.

- Vi håller på att övergå från tryckt material till elektroniskt material i väldigt stor utsräckning. Så när en kursbok finns i e-format tillgänglig för alla istället för de här tryckta böckerna så finns det ju ingen anledning att gömma dem längre, säger sektionschef Helena Juhlin.

Men fram tills dess att e-böckerna slår igenom kommer studenterna få vara med om att böcker försvinner.

- Ja det händer ganska ofta och det är en själv som skadas av det. Man har ju en utsatt tid på att göra någonting och då behöver man de här böckerna, säger Heyrula Jakub.

Studenten Mirjam Åhrstadius tycker det är egoistiskt att gömma böcker.

- Jag blir faktiskt upprörd för att man får ju tänka att nästa gång kan det vara en själv som hamnar i samma situation och då sitter man där utan böcker.