"Vi hade varnat för det här"
Nu stoppar han delar av Fanerdun-bygget i Kalmar Håkan Lindström från Arbetsmiljöverket är mycket bekymrad över arbetsmiljön vid Fanerdun-bygget efter den inspektion han gjorde i torsdags.
Publicerad
Lindström gjorde sin inspektion i samband med en utredning av en tidigare olycka då en arbetare skadade sig lindrigt.
Vid inspektionen såg han hur en arbetare hoppade från en skylift till en byggnadsställning 10 meter upp i luften. Där satt han sedan och väntade på att utföra arbetet med att fästa en stor balk som var på väg att lyftas upp.
Enligt Lindström använde arbetaren ingen utrustning som skulle ha räddat honom om han fallit. Lindström stoppade omedelbart arbetet på den byggnadsställning som användes och han stoppade även ett murningsarbete som pågick.
– Vi har varnat för att det skulle bli så här och att situationer som den här skulle uppstå, säger Lindström till Smålandsnytt på lördagsförmiddagen.
Enligt honom är det svårt att kombinera de kinesiska normerna kring byggnadsarbete med de svenska, eftersom säkerhetstänkandet i Sverige är mycket mer omfattande.
Stoppades redan i maj
Redan den 30:e maj stoppades arbetet av Arbetsmiljöverket, den gången på grund av en annan brist.
Då handlade det om schaktgropar som var över tre meter djupa men ändå saknade avspärningar som skulle hindra att någon föll ner i dem.
Men efter att Fanerdun satt upp staket runt groparna gav Arbetsmiljöverket i början av juni återigen klartecken för fortsatt arbete.