Rånet inträffade i Årby centrum i Eskilstuna. Foto: SVT

Värdetransport rånad i Årby

Uppdaterad
Publicerad

Två män har tvingat till sig en värdeväska i Årby i Eskilstuna. Ett stort antal poliser är nu inblandade i jakten på gärningsmännen.

Vid klockan 12:42 kom larmet om rånet som ska ha ägt rum i Årby centrum.

Enligt polisen ska två mörkt klädda män ha hotat en väktare med en kniv och tvingat till sig värdeväskan. De ska ha försvunnit på moped och flera polispatruller söker nu de misstänkta männen. De ska vara klädda i mörka kläder.

Polishundar spårade

Rånet inträffade på baksidan av matvarubutiken Netto vid lastkajen. Efteråt spärrade polisen av ytan runt den vita skåpbilen och inledde eftersök med hjälp av hundar.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.