Polisen: Tjuvjakt på varg
GÄVLEBORG Pälstussar och blod låg på isen. Med helikopter har polisen sökt spår efter tjuvjakt på varg i trakterna kring sjön Fansen i Bollnäs kommun. En död vargtik har hittats.
Publicerad
Det var förbipasserande privatpersoner som hittade vargkroppen under helgen. Polis larmades och platsen spärrades av.
Polisens tekniker har säkrat spår av skidor, skoter och vinterkängor på platsen. Enligt polisen har vargen dödats på ett ställe, sedan flyttats några hundra meter för att gömmas på ett annat ställe.
Ingen misstänkt i nuläget
Under måndagen genomförde polisen en brottsplatsundersökning, i trakterna kring sjön Fansen vid Katrineberg i södra delarna av Bollnäs kommun. Detta med med hjälp av polishelikopter.
– Det finns i nuläget ingen misstänkt för brottet, vi behöver mer tips, säger kriminalinspektör Sven Lind vid Gävleborgspolisen till SVT Gävledala.
-Men det är uppenbart att vargen är dödad av mänsklig kraft, säger Sven Lind till SVT Gävledala.
Vargen ska obduceras
Med hjälp av helikoptern kunde polis fastställa en misstänkt brottsplats och även anträffa en djurkropp som visade sig vara en fullvuxen vargtik som bedöms vara i ung ålder. En förundersökning har startats och den leds av miljöåklagare Christer B Jarlås i Östersund. Vargkroppen har förts till Statens Veterinärmedicinska Anstalt, SVA, i Uppsala. Spår från brottsplatsen har sänts till Statens kriminaltekniska laboratorium, SKL, i Linköping skriver polisen i ett pressmeddelande. Enligt länsstyrelsen så hör vargtiken hemma till Amungen-reviret.
– Det är ett högprioriterat ärende just nu, säger Sven Lind vid Gävleborgspolisen.
Inga bilder på den dödade vargen har släppts med hänvisning till förundersökningsekretess.