Transsexuell person i historiskt rättsfall

Skandia ändrade inte namnet Diskrimineringsbyrån Uppsala, DU, stämmer försäkringsbolaget Skandia för att ha diskriminerat en transperson.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

För två år sedan bytte en kvinna från Uppsala, som fötts som man, namn till ett kvinnligt namn. Namnbytet godkändes i folkbokföringen, men hennes försäkringsbolag Skandia ville inte ändra namnet utan en skriftlig motivering. Hon hade nämligen fortfarande ett manligt personnummer.

-Vi hade tekniska problem vid den tidpunkten och kunde inte hämta uppgifter från folkbokföring som vi normalt gör. Det drabbade alla våra kunder och inte bara henne, säger Jonas Collet, presschef på Skandia, till ABC.

Vill testa nya lagen
Den förklaringen tror inte DU på.

-Om någon hade bytt namn på grund av giftemål eller liknande så hade den personen aldrig ifrågasatts, säger Kerstin Burman, jurist på DU.

DU menar att Skandia struntade in den nya diskrimineringslagen från 2009 som även skyddar människor som inte avser att byta kön, men som lever könsöverskridande.

Det nya skyddet har aldrig varit uppe i rättslig prövning och DU vill nu undersöka hur den nya lagen fungerar i praktiken.

Har bett om ursäkt
DU har försökt nå en förlikning, men Skandia anser inte att de har diskriminerat kvinnan.

-Vi har bett om ursäkt eftersom allt är ett missförstånd. Vi hade dessutom en ny handläggare som var osäker på hur ärendet skulle hanteras. Men vi hanterar alla namnändringar på precis samma sätt oavsett anledning till namnbytet. Alla måste skicka in en skriftlig ansökan, säger Jonas Collet.

Troligtvis blir det huvudförhandling i Stockholms tingsrätt våren 2013.