Wallenstam bygger bostäder
Göteborgsföretaget etablerar sig i Uppsala Det Göteborgsbaserade bostadsbolaget Wallenstam etablerar sig i Uppsala. I dag skrevs ett avtal med kommunen om att bygga 1.000 nya bostäder.
Publicerad – Uppdaterad
Det rör sig i första hand om hyresrätter som nu kommer att byggas av Wallenstam. Under fem år ska det bli totalt 1.000 lägenheter, men båda parter hoppas på en fortsättning efter det.
– Vi ser detta som en miniminivå, vi hoppas att det blir fler bostäder under en längre tid, säger Hans Wallenstam, vd för Wallenstam AB.
Tre områden
Kommunen ska enligt avtalet se till att Wallenstam får tillgång till mark, och att detaljplaner tas fram som gör det möjligt att bygga bostäder.
– Det är tre områden som är aktuella: dels förtätning i city, dels den nya stadsdelen östra Sala backe, dels kransorterna som till exempel Funbo och Bälinge, säger kommunstyrelsens ordförande Fredrik Ahlstedt (M).
Den borgerliga alliansen i Uppsala har inte lyckats få fram så många bostäder som de tidigare har lovat, men hoppas nu att avtalet med Wallenstam, och tidigare avtal med andra privata aktörer, ska få fart på bostadsbyggandet.