All vård blir gratis för ungdomar

Men avgiften på akuten höjs All vård för ungdomar upp till 18 år blir avgiftsfri. Förändringen börjar gälla från i januari.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Redan förra året togs avgiften bort för besök inom primärvården för alla under 18. Det nya nu är att det blir gratis även för besök på sjukhus och inom specialistvården.

Det blir också billigare att gå till dietist. Den avgiften sänks från 220 till 160 kronor.

Men det finns annat som blir dyrare. Den som inte dyker upp på sitt bokade besök får betala 300 kronor. Och avgiften för besök på akuten höjs från 350 till 400 kronor. Anledningen är att Region Skåne tycker att många av dem som kommer till akuten istället borde ha ringt Sjukvårdsupplysningen eller uppsökt sin vårdcentral.

- Vi vill att patienterna ska söka vård på rätt nivå, säger Anders Åkessom (MP), förste vice ordförande för hälso- och sjukvårdsnämnden.

De här ändringarna ska beslutas av Regionfullmäktige och ska alltså börja gälla från årsskiftet.