Flera pilgrimsfalkar förgiftades i somras. Nu erbjuder SOF en belöning för tips som leder till gripande.
Flera pilgrimsfalkar förgiftades i somras. Nu erbjuder SOF en belöning för tips som leder till gripande.

Belöning för tips om falkdöden

10 000 för avgörande tips Efter att åklagaren lade ner förundersökningen om de förgiftade pilgrimsfalkarna vid Kristianstads vattentorn så erbjuder nu Sveriges Ornitologiska Förening (SOF) en belöning för tips som leder till att förövaren kan gripas.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det var somras som flera pilgrimsfalkar hittades döda vid Kristianstads vattentorn. Efter analyser av både falkarna och deras byten så konstaterades det att någon medvetet hade förgiftat dem. Enligt SOF har den här typen av händelse aldrig tidigare ägt rum i Sverige, och de ser allvarligt på händelsen.

– Det är första gången som det konstaterats att någon medvetet har förgiftat pilgrimsfalkar i Sverige. Vi ser det som mycket viktigt att ärendet utreds noggrant och att förövaren kan gripas. Därför är vi villiga att erbjuda en belöning på 10 000 kronor till den som kan lämna avgörande tips, säger Dennis Kraft, ordförande i SOF i ett pressmeddelande.

Tips gällande förgiftningen av pilgrimsfalkarna i Kristianstad kan lämnas till polisen på polisens vanliga tipstelefon 11414.