SM-final 2013 - upp till bevis för HK Malmö
HK Malmö När HK Malmö gick upp i elitserien i handboll för tre år sedan spände man bågen högt - senast 2013 skulle man spela sm-final. Vision 2013 kallades målet.
Publicerad – Uppdaterad
Nu har det alltså blivit dags att leverera.
- Det är ingen omöjlighet, men först är det en lång serie. Klubben ville med visionen visa att man menar allvar med satsningen på elitserien, säger tränaren Jan "Proppen" Karlsson.
Efter tre månaders mödosam försäsongsträning har det blivit dags att utvärdera. I ett gym under Baltiska Hallen genomgår spelarna olika tester för att mäta spänst och styrka.
- Det är som examen på försäsongsträningen. Man vill veta att all träning man har lagt ner har gett resultat, säger lagkaptenen Rasmus Skram.
En dator mäter varje centimeter när målvakten Stephen Nielsen hoppar med en 100-kilos-skivstång på nacken.
- Det är inte världens lättaste, men man märker att det går framåt för varje gång vi testar, säger han.