Dansställe brann ner
Kraftig rök och flygande glöd Dansstället Nyvång i Vollsjö totalförstördes i en häftig brand i natt.
Publicerad – Uppdaterad
Ingen person skadades men boende i närheten vaknade på grund av den kraftiga rökutvecklingen och glöd som flög omkring. Fränningevägen fick också stängas av under en del av släckningsarbetet.
- Det blev ett gnistregn som svepte in över tiotalet villor, berättar Martin Andersson på räddningstjänsten.
- Då fick vi omgruppera och se till att skydda husen så att elden inte skulle sprida sig.
Explosion
Nyvång var öppet under kvällen, men hade hunnit stänga när branden bröt ut. Larmet kom någon gång vid midnatt. Då var det rökutveckling, men snart spred sig elden till takkonstruktionen
Flera räddningskårer har kämpat mot elden under natten. Vid tretiden inträffade en kraftig rökgasexplosion, men ingen skadades.
Ingenting kvar
Nyvång var en gammaldags dansrotunda med kupol i trä och en lägre byggnad intill.
- Det finns ingenting kvar, säger Martin Andersson.
- Det brinner fortfarande, men under kontrollerade former. Vi håller på att avsluta själva släckningen och övergå till
Polisen rubricerar det hela som mordbrand och brandplatsen kommer att undersökas under dagen.