Första söndagen med öppna affärer
Danmark slopar söndagsstängt Kunderna är glada - men butiksägare och personal jublar mindre.
Publicerad – Uppdaterad
I Danmark har öppettiderna för handeln varit strängt reglerade i den så kallade "lukkeloven". Men den första oktober avskaffades den. Därför var nyfikenheten stor idag på vilka butiker som skulle ha söndagsöppet.
För nu får alla butiker i Danmark ha öppet när de vill. På köpcentret Fields i Köpenhamn slår man till direkt och har öppet alla veckans dagar.
- Det är bra att vi nu får den möjligheten. Det är svårt att hinna med att handla på veckorna när barnen ska till olika aktiviteter, säger Heidi Senderovitz, en av kunderna på Fields.
Hård debatt
Debattens vågor har gått höga. Inte minst har de fackliga organisationerna varit emot. För nu blir det mer helgarbete för de anställda.
-Jag tycker inte den nya lagen är bra. För nu kan arbetsgivarna driva oss till att arbete ännu mer på obekväma arbetstider, säger Aida Sowe, en av de anställda i en hälsobutik.
Men kunderna verkar nöjda. I centrala Helsingör kunde man idag se en och annan flanör nyfiket se sig om efter öppna butiker.
- Vi har tidigare kunnat handla i Sverige på söndagarna, och det ska man väl kunna här också, säger Bente Foged från Helsingör.
Skeptiska handlare
Men cityhandlarna i gemen är skeptiska. De flesta anser sig inte ha råd att betala personal sju dagar i veckan.
- Folk får ju inte mer pengar för att det är öppet längre. Kostnaderna ökar och det blir vi småhandlare som förlorar, säger Aage Slots, som säljer öl, vin och sprit i Helsingör.