CLEIS NORDFJELL / SVD / SCANPIX
Foto: CLEIS NORDFJELL / SVD / SCANPIX

"Sökes: Andlig vägledare/Häxa"

Platsannons Det är ett Helsingborgsbaserat hälsoföretag som nu annonserar efter en andra häxa till sin verksamhet. – En extremt ovanlig annons, menar Arbetsförmedlingen.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

"Vi söker dig som har erfarenheter av din mediala gåva så pass bra att du intuitivt kan känna in en klients energier på olika nivåer."

Enligt Loella Borefur i Helsingborg som står bakom annonsen har hittills ungefär 25 personer visat sitt intresse för tjänsten och en anställning på hennes hälsoföretag.

– Jag tar in dem på intervju, och testar dem. På 5-10 minuter märker man om de faktiskt har den andliga gåva som krävs, säger hon.

Ska kunna "kunna leverera rätt förnimmelser"
Det som krävs av den sökande är just förmågan att känna av en annan persons energier, såsom stress och oro. Man ska även kunna lyssna, vara servicemedveten och "kunna leverera rätt förnimmelser".

– Man ska se personen på ett annat sätt, man ska ha ett tredje öga, säger Loella Borefur.

I dag, berättar hon, är samhället mycket öppnare för häxeri. Förr brände man dem på bål, men nu finns ett intresse från allmänheten.

Oklar lön
Den vägledning häxan ger fungerar ungefär som vanlig samtalsterapi, med skillnaden att häxan kan se sin medmänniska på ett annat sätt. Och på hennes klinik i Helsingborg är andlig vägledning den behandling som efterfrågas mest.

– Vi behöver alla någon att prata med, och det här är ett sätt, säger Loella Borefur.

Hur mycket man tjänar som häxa framgår inte av annonsen, inte heller vad det kostar att besöka en häxa.

– Det är individuellt, säger hon.

Extremt ovanlig annons
Arbetsförmedlingen menar att det inte finns något konstigt i annonsen. Den följer dess regler för platsannonsering

– Vi lägger ingen värdering av innehållet. Men det är en extremt ovanlig annons, säger Fredrik Möller, pressekreterare på Arbetsförmedlingen.