Sydnytts redaktion

Kontakta oss med tips om nyheter och synpunkter på vårt innehåll.

Sydnytt har redaktioner i Malmö och Karlskrona. Hör av dig till redaktionen eller direkt till någon av våra medarbetare med tips, nyhetsbilder, idéer och synpunkter.

Mejla oss på sydnytt@svt.se eller blekingenytt@svt.se. Eller ring:

Malmö: 040-222323

dagsredaktör: 040-227100

fax: 040-212860

postadress:  SVT Sydnytt, 205 18 Malmö

Karlskrona: 0455-16091

postadress: Högabergsgatan 3, 371 34 Karlskrona

RSS:

Följ Sydnytts nyheter via rss på http://svt.se/nyheter/regionalt/sydnytt/rss.xml.

Sändningstider:
På vardagar ser du Sydnytt på TV:
7.10, 7.40, 8.10, 8.40, 9.10 (SVT1)
18.10 (SVT1)
19.15 (SVT1)
21.35 (SVT2)

På vardagar ser du Blekingenytt på TV:

19:15 (SVT1)

På söndagar ser du Sydnytt:
18.10 (SVT1)
19.55 (SVT1)

Mejla oss:

Klicka på namnet för att skicka e-post.

Redaktionschef / ansvarig utgivare:

Per Lärka: per.larka@svt.se

Gruppchefer:

Annelie Sandström: annelie.sandstrom@svt.se

Håkan Greko: Håkan Greko

Redaktörer:

Gösta Backlund: gosta.backlund@svt.se

Petra Hultman: petra.hultman@svt.se

Susanne Nord: susanne.nord@svt.se

Tomas Olsson: tomas.b.olsson@svt.se

Reportrar Sydnytt:

Jane Andersson: jane.andersson@svt.se

Lillemor Birgersson: lillemor.birgersson@svt.se

Per Carlsson: per.carlsson@svt.se

Tora Dahlström: tora.dahlstrom@svt.se

Backa Elias Bondpä:elias.bondpä@svt.se

Gunilla Fritze: gunilla.fritze@svt.se

Hans Larsson: hans.larsson@svt.se

Ivan Loftrup Ericson: ivan.loftrup.ericson@svt.se

Marie Larsson: marie.larsson@svt.se

Richard Lööf: richard.loof@svt.se

Bernard Mikulic:bernard.mikulic@svt.se

Olle Palm: olle.palm@svt.se

Lisa Ovesen: lisa.ovesen-botwid@svt.se

Helena Schön: helena.schon@svt.se

Kenneth Sundin: kenneth.sundin@svt.se

Fredrik Svenningsson: fredrik.svenningsson@svt.se

Julia Åberg: julia.aberg@svt.se

Reportrar Aktuellt/Rapport:

Helena Bohm Nilsson: helena.bohm_nilsson@svt.se

Ylva Esping: ylva.esping@svt.se