Misstänkta släppta efter förhör
Hotade polis och personal De fem personer som greps och anhölls efter ett bråk på Gärdshyttans asylboende natten mot torsdagen har släppts.
Publicerad – Uppdaterad
Det var efter att polisen skulle omhänderta en man för fylleri som flera personer försökte frita mannen. I samband med ingripandet blev det oroligt på förläggningen och fler patruller kallades till platsen.
Fem män greps och anhölls misstänkta för främjande av flykt, skadegörelse och våld-, respektive hot mot tjänsteman. På torsdagseftermiddagen släpptes alla fem männen efter förhör men enligt polisen är de fortfarande misstänkta för brotten.
– Det här är en grupp som tidigare visat tecken på stök, säger Tolle Furugård, enhetschef vid Migrationsverket i Örebro.
Enligt honom har myndigheten informerat männen om vilka regler som gäller vid asylboendet.
– Under sommaren har det varit lugnt i Gärdshyttan men tyvärr är detta sådant som händer med jämna mellanrum, säger Tolle Furugård.
Männen sitter nu anhållna och när de släpps kommer de inte att få bo kvar i Gärdshyttan.
– De ska flyttas till andra boenden, säger Furugård.
Asylboendet i Gärdshyttan har flera gånger tidigare haft problem med bråk och stök men Migrationsverket tycker att boendet funkar bra.
– Vi är nöjda med Gärdshyttan, säger Tolle Furugård.
Föreståndaren och verksamhetschefen Camilla Carlsson ger sin bild av vad som hänt:
– Det är ett gäng som druckit alkohol och konflikter har uppstått. Sedan har de hotat personal som fått låsa in sig, säger hon.
– Jag ser jätteallvarligt på det som hänt och tänker på personalen som utsatts.
Hon poängterar att asylboendet inte haft något bråk under hela sommaren.