Indianerna har chans på finalen
Segerläge inför kvällens semi I kväll gäller det. Indianerna från Kumla har chansen att ta sig till sin andra raka final. Med en ledning på tio poäng med sig från den första semifinalen ser det onekligen bra ut inför returen mot Elit Vetlanda.
Publicerad – Uppdaterad
- Det känns riktigt bra faktiskt, säger Dalle Andersson, lagledare för Indianerna.
Den första semifinalen mot Elit Vetlanda hemma på Sannahed slutade 50-40 till Indianerna. Det betyder att Kumla-klubben har råd att förlora med nio poäng, och ändå ta sig till finalen. Vinner däremot Vetlanda med tio poäng avgörs matchen i ett skiljeheat – och blir vinsten större för Vetlanda blir det dem som tar sig till finalen.
- För oss gäller det att vara med från början och inte tappa i de första tre heaten. Vetlanda får inte börja knappa in redan där. Men vi har en plan på hur vi ska lägga upp det för att kunna vinna, säger Andersson.
Indianerna kan mönstra samma lag som senast, vilket innebär att Rune Holta fortsätter som reservförare. Och banan nere i Vetlanda tror Dalle Andersson passar Indianerna.
- Den påminner väldigt mycket om den i Kumla, en snabb bana som jag tror passar oss. Dessutom har Antonio Linbäck vunnit en GP där nere, och Rune Holta har sin gamla hemmabana där, så jag tror vi har lite fördelar med oss.
Dessutom kommer flera supportrar ta sig ned till Vetlanda med buss för att heja fram Indianerna till en final.
- Kul att ha dem med och det sporrar både mig som ledare och förarna till att göra bra ifrån oss, säger Dalle Andersson.
Matchen startar 19.00 på Vetlanda Motorstadion.