Mäktigt muller när JAS passerade
Uppvisning i helgen Övningskörning på hög nivå var när ett JAS-plan testade luften ovanför Örebro flygplats inför lördagens flygdag.
Publicerad – Uppdaterad
Med oerhörda krafter, både ljud- och fartmässigt, övningsflög piloten Henric Holm från F7 i Såtenäs inför uppvisningen på lördag. Den nyblivne ordföranden i Örebro flygklubb, Björn Orre, kunde för en stund släppa tankarna på arrangemanget och noggrant studera flygkonsterna.
– Han är här för att ta ut referenspunkter inför lördagens uppvisning och öva helt enkelt.
Mäktigt muller
– Flyg är ju något som alltid har attraherat alla sorters människor. Även om man är flygintresserad eller inte så är det ju något som är mäktigt när exempelvis JAS drar förbi med sin efterbrännkammare och man känner mullret ända ner i tårna.
Förutom de militära planen - bl a den enda Viggen idag som fortfarande flyger - kommer världsmästaren i Segelflyg, Johan Gustafsson att utföra ett flygpass med pyroteknik. Myndigheten för Samhällsberedskap visar lastningen av en Hercules C-130.
Bra flyghumör
I fjol räknade flygklubben med att det kom ungefär 5000 personer och det hoppas man det gör även i år även om entréavgiften är något högre.
– Det kostar oerhörda summor att få hit de här planen och vad gäller miljöaspekten har vi i år klimatkompenserat för de utsläpp vi åstadkommer, vilket också kostar, säger Björn.
Henric Holm gör till sist i sitt JAS-plan en roterande stigning, rakt upp bland molnen och Björn konstaterar nöjt:
– Han var på bra flyghumör idag.