NHL-spelare stoppas i allsvenskan

Örebro och Karlskoga nöjda Det blir inga NHL-proffs i hockeyallsvenskan. En majoritet av klubbarna har sagt nej till kortidskontrakt, ett beslut som meddelades vid upptaktsträffen i dag.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

- Många bedömare tror att en konflikt blir relativt kortvarig och vår styrelse tycker det vore fel att skapa ytterligare osäkerhet genom att vänta med ett beslut och därmed störa uppladdningen inför en säsong som kommer bli den intressantaste någonsin, med eller utan NHL-proffs, säger Hockeyallsvenskans VD  Stefan Bengtsson till SVT Sport.

BIK Karlskogas sportchef, Torsten Yngvesson, är positiv till beslutet.

- Jag håller med hockeyallsvenskans styrelse. Det är alldeles för osäkert hur lång tid det skulle bli strejk, och det lutar åt att det inte blir så lång strejk heller, säger Yngvesson.

För Örebro Hockeys del var det aldrig aktuellt att ta in några NHL-spelare.

- Som jag förstår så kan beslutet ändras med tiden. Men vi är nöjda med den trupp vi har och tror att det skapar harmoni om spelarna får jobba hela säsongen tillsammans. Därför har Örebro Hockey tagit beslut i dag att inte ta in några NHL-spelare, oavsett hur lång lockout det blir, säger klubbchefen Pontus Gustafsson.

Jonathan Kvarnström