Nytt avhopp från polisen

Ralf Hedin slutar Ytterligare en chef inom polisen lämnar tjänst. Den här gången är det Ralf Hedin, operativ chef, som slutar vid polismyndigheten i Örebro län.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

”I dag har Ralf Hedin, efter överenskommelse med länspolismästare Ebba Sverne Arvill, valt att lämnat uppdraget som operativ chef vid Polismyndigheten”, skriver polisen i ett pressmeddelande.

Ralf Hedin kommer nu att arbeta heltid vid Rikspolisstyrelsen med den nationella satsningen för att motverka livsstilskriminellas brottsliga verksamhet, som han sedan hösten 2011 har haft som uppdrag vid sidan av funktionen som operativ chef.

Sedan tidigare har Per Berggren slutat sin tjänst som chef för länskriminalen och även Dan Hjertstrand har slutat sin tjänst som närpolischef i Örebro.