Damfotbollen i kris

Om ett halvår måste Värmlands fotbollförbund bestämma sig. Hur ska seriesystemet för damfotbollen se ut 2011? Ideer behövs för att rädda damfotbollen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Ett problem inom damfotbollen är att man redan som 15-åring redan är senior. Det är alldeles för många unga spelare och för få äldre för att fylla serierna. Tjejerna slutar spela fotboll för tidigt.

Spelarna räcker inte till klubbarnas alla lag, från flicklag över olika juniorlag till senior. Redan i femtonårsåldern väntar klubbens A-lag. Talanger kan få chansen tidigt men också riskera att tröttna på fotbollen i förtid.

Juniorserier, åldersgränser för spel i seniorlaget och bättre ledarutbildning är frågor som det nu ska grunnas på över sommaren för att rädda damfotbollen. För om tjejerna tröttnar på fotboll så blir det inga serier alls.