Hagfors kritiserar Migrationsverket

Tomma lägenheter trots behov av asylboende Antalet asylsökande i Sverige ökar dramatiskt och behovet av bostäder är stort.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

I Hagfors erbjuds lediga lägenheter. Men dem har man inte fått uthyrda.

Varje vecka kommer just nu  mellan 1300-1500 flyktingar till Sverige. Behovet av bostäder i landet är stort. Senast flyttade asylsökande flyktingar in i Glava. Nu söker Migrationsverket nya lokaler, bland annat i Ekshärad i Hagfors kommun där den tomma anläggningen Wermlandia finns. Det är ett förfarande som kommunledningen finner märkligt.

- Det som jag är förvånad och kritisk mot är ju att vi har ett antal platser som vi erbjudit migrationsverket men inte fått nån respons på. Varför börjar man inte fylla de platserna och så får man se hur behovet ser ut, säger Mikael Dahlqvist (S).

80 tomma lägenheter

Enligt Mikael Dahlqvist (S) finns det alltså ca 80 lediga lägenheter i Hagfors som man erbjudit Migrationsverket men inte fått nån respons på. Men den beskrivningen känner man inte igen på Migrationsverket.

- Det pågår en diskussion om att hyra fler lägenheter i Hagfors och den pågår hela tiden. Det vore ett mycket bättre alternativ om vi kunde få hyra lägenheter, säger Lotta Anderberg, enhetschef på Migrationsverket.

Bristande kommunikation

Mikael Dahlqvist (S) menar att kommunikationen är för dålig.

- Det är ju det som gör mig besviken, det har varit så i flera år av och till och då blir man ju lite sne när man sen får kritik från högsta håll från staten att kommunerna inte tar ansvar och så ser man från lokalt håll att kapaciteten som finns inte utnyttjas, säger han.

Och även om lägenheterna i Hagfors skulle bli uthyrda är behovet så stort att Wermlandia skulle kunna vara aktuellt ändå. Trots det oroas Mikael Dahlqvist (S) av att många privata fastighetsägare hör av sig till Migrationsverket och vill hyra ut sina fastigeter.

-Jag är väldigt skeptisk inför det där reaerbjudandet. En kommun har kapacitet till en viss nivå med sjukvård, skola och omsorg, säger han.

-Vi får hjälpas åt så det blir så bra som möjligt, om det skulle bli aktuellt, säger Lotta Anderberg på Migrationsverket.