"Jag ska köpa loss skägget"

Spelas in nedanför Anttilaberget Djupt i de värmländska skogarna spelar produktionsbolaget Fish and Elephant in en svensk fantasykortfilm.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Projektet heter Tronländaren.
- Det här är en vikingafantasy som bygger på rollspelet Drakar och demoner Trudvang-världen och det handlar om fyra äventyrare som är ute efter ett magiskt svärd som sägs ligga nedgrävt på en slagplats i de nordligare länderna, säger regissören Henrik Tengby.

Hur hittade ni just den här platsen?
- För min del var det ganska enkelt eftersom jag har varit uppe på Anttilaberget med Rallybrudar och Gränsen. Så jag känner området ganska väl och har mycket kontakter här.

Skådespelaren Åsa Älmeby Thorne är en av dem som håller på att spela in en scen när Värmlandsnytt är på plats. Hon spelar Nönja i filmen.
- Nönja är en ranger, en spårletare och har följt med sällskapet för att kunna få guld. Hon känner Falkjar sedan tidigare och har jobbat med honom, säger Åsa Älmeby Thorne.

Falkjar, filmens hjälte, spelas av Karl Ytterberg.
- Vi är ute efter en low fantasy, mörk smutsig kall medeltid. Inte den klassiska bokskogen med ekar, utan här ska vara hårt och jävligt, och det är det verkligen här, säger Karl Ytterberg.

Teamet spelar in under sex dagar nedanför Anttilaberget, innan de drar vidare till andra inspelningsplatser. Målet är 20 minuters färdig film som ska användas till att söka finansiering till ett större projekt, med ännu fler likdelar.

Intill inspelningsplatsen kommer en man i ljusgrå sparkdräkt gående. Han är blodig och bär på en avhuggen arm.
- Jag är make up-artist och gör all patinering på det som ska vara blodigt. Man blir lätt lite kladdig, säger Miku Godfrey och vinkar med armen inför kameran samtidigt som han hälsar till mamma som bor i Karlskoga.