Karlstadsforskare gör strömledande papper

Tapeter som kan ändra färg Tre forskare vid Karlstads universitet har lyckats hitta en metod för att få papper att leda ström.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Papper brukar annars användas som isolering,  just för att det inte leder ström. Men nu gäller det att tänka om.

- Vi har upptäckt  ett sätt att göra papper elektriskt ledande, genom att  behandla det med en jonvätska och i tillägg behandla ytan av papperet på ett sådant sätt att man kan få till stånd elektroniska funktioner, säger professor Magnus Lestelius.

I framtiden kan det handla om att vi till exempel får tapeter som ändrar färger och mönster och att vi får sensorer genom den här forskningen.

Elson Montibon som är doktor i ytbehandlingsteknik  gjorde det första lyckade experimentet. Med sig har han haft två professorer, Magnus Lestelius i grafisk teknik och Lars Järnström  i bestrykningsteknik.