Satsning ska ge jobb

Socialförvaltningen är med och betalar Karlstad och Hammarö satsar nu för att få ut fler långtidsarbetslösa i jobb.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Socialförvaltningen är med och betalar utbildningsplatser på komvux.

– Jag har varit arbetslös i ett år. Nu har jag äntligen kommit in på utbildningen på andra försöket, säger Monica Fredriksson.

En unik lösning

Hon är en av de 90 elever som utbildar sig till undersköterska på komvuxutbildningen på Hammarö. Här har man ökat antalet platser från 30 till 90 för att få ut fler i arbetslivet.

– För det första har vi ett läge där för många människor inte har ett arbete och gå till. För det andra ser vi att vi har ett stor behov av personal inom vård- och omsorgssektorn, säger kommunalrådet Peter Kullgren (KD).

Arbetsmarknads- och socialförvaltningen är med och betalar utbildningen. Ett unikt sätt att tillsammans med gymnasieförvaltningen minska bidragsberoende och att få ut fler långtidsarbetslösa på jobb.

– Det här är för oss ett helt nytt sätt att tänka när det gäller jobbskapande aktiviteter där vi går in med en utbildningsaktivtet, där vi ser att de som går den här utbildningen har en stor chans att skaffa ett eget arbete, säger Anders Sjökvist, avd chef arbetsmarknads- och socialförvaltningen.

Finns ett stort behov

Rektor Susanna Rydahl på Hammarögymnasiet säger att det har varit kö till utbildningen.

– Vi är glada nu att vi har kunnat beta av den här kön och det känns bra att det är sån blandning av etnisk bakgrund i våra klassrum.

Kommunerna och landstinget har stort ett behov av undersköterskor inom något år, bland annat på grund av pensionsavgångar.