75 miljoner till Umeåforskning: Prestigeprojekt ska kartlägga granens DNA

Umeå universitet i samarbete med Sveriges Lantbruksuniversitet, SLU, blir nu världsledande i ett nytt skogsprojekt där granens arvsmassa ska kartläggas.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det är Wallenbergsstiftelsen som skjutit till 75 miljoner kronor i projektet i hopp att få en livskraftig skog även på lång sikt.
Det här är ett av de största och mest prestigefyllda projekt som pågår i Umeå just nu och forskarna ser mycket positivt på den stora donationen.

Gran har mer arvsmassa än människor
- Precis som för människan styrs granens egenskaper av både arv och miljö. Idag vet vi mycket om genetiken på människan och vad som styr olika sjukdomar. Det här ger oss förutsättningar att få samma kunskap om barrträden, säger Stefan Jansson, professor vid Umeå Plant Science Centre (UPSC)
En vanlig gran har sju gånger mer arvsmassa, DNA, än en människa och med 75 nya fräscha miljoner ska forskarna vid Umeå universitet nu ta reda på varför.

Väntas bli världsledande
Granen är idag den viktigaste råvaran inom svensk skogsindustri och resultatet av forskningen väntas bli världsledande. Ett tiotal forskare från både Umeå och Stockholm kommer nu att jobba heltid med att läsa gåtan med granens arvsmassa

-Om några år då skogsägarna ska plantera nya träd så ska han kunna använda sig av ett träd som är anpassat för just det hygget, säger professor Stefan Jansson

Magnus Nilsson