Cancerns gåta på väg att lösas
Nya studier Samma bakterie som orsakar hudsjukdomen akne kan också orsaka prostatainflammationer som kan leda till cancer visar en ny doktorsavhandling vid Umeå universitet.
Publicerad – Uppdaterad
Det är Johanna Bergh Drott, doktorand i virologi, som i sin forskning upptäckt att hudbakterien Propionibacterium acnes är vanligare hos prostatacancerpatienter än hos en kontrollgrupp.
- Det är ett väldigt intressant fynd, för den här bakterien har inte tidigare ansetts vara sjukdomsframkallande i prostatan. Men vi har visat med experimentella studier att den kan ge upphov till en kraftig prostatainflammation, säger Johanna Bergh Drott.
- Från andra cancerformer vet man att en kronisk inflammation kan leda till cancer, och skulle det vara likadant med prostatacancer har vi mycket att vinna om vi kan behandla sådana här inflammationer med antibiotika.
Cancer i prostatakörteln är den vanligaste cancerformen i Sverige, varje år får 10 000 män sjukdomen och 2500 dör av den. Men många fall skulle alltså i framtiden kunna undvikas med ganska enkel behandling i inflammationsskedet, innan cancer utvecklats.
Johanna Bergh Drott försvarar sin avhandling - "Mikroorganismers betydelse för cancerutveckling i prostata" - den 26 oktober.