Cyklade med lurar - blev överkörd av tåget
Ovanlig dödsolycka En man i 50-årsåldern på cykel avled efter att ha blivit påkörd av tåget vid en järnvägsövergång i Lycksele på måndagsmorgonen.
Publicerad – Uppdaterad
En person på cykel avled efter att ha blivit påkörd av tåget vid en järnvägsövergång i Lycksele på måndagsmorgonen.
Mannen skulle korsa järnvägsspåren när tåget kom.
-Allt tyder på att det var en olycka, säger Benny Ahlenius, vakthavande befäl vid polisen i Västerbotten.
Olyckan inträffade strax efter klockan halv sju på morgonen.
Cyklade med lurar
Hur olyckan gått till är oklart. Sikten uppges vara ganska god vid järnvägsövergången och polisen har förhört ett vittne som har sett delar av händelsen. Han var ungefär hundra meter bakom och såg när personen var på väg över järnvägen.
- En teori är att mannen bländats av solen, en annan att han inte hörde tåget. Han brukade cykla med lurar med musik, säger Rikard Sundberg, polis i Lycksele till SVT Västerbottensnytt.
Både lokföraren och vittnet till olyckan chockades, men har blivit omhändertagna.
Ovanligt med dödsolyckor
Att människor dör i olyckor i anslutning till järnvägen är ovanligt. Sedan 2006 har tre personer dött i norra Sverige, enligt statistik från Trafikverket. Den senaste olyckan inom driftsområde nord var i april 2009, när en kvinnlig bilförare omkom när hon passerade en järnvägsövergång utanför Hällnäs.