Guldpussen på bussen
- Ferry satsar på nästa OS Björn Ferry firades av storstilat när han kom hem till Storuman. Men det blir ingen lång rast och vila. Redan om en vecka väntar nya tävlingar.
Publicerad
Först Finland, sedan Ryssland som följs av SM och sedan påsklov. Just tävlingarna i Ryssland kan vara bra för Ferrys nästa långtidsmål - OS i ryska Sochi 2014.
– Nu har man något att försvara.
Hur ska du lyckas ännu bättre där då?
– Jag hade ju som målsättning att ta ett OS-guld där, och få ta en vodka med Putin, det kan jag ha kvar som målsättning, säger Björn Ferry och ler.
Heidi stannade hemma
Hemma i Storuman har Björns fru, världsmästaren i armbrytning Heidi Andersson, följt hans framgångar framför teven.
– Det är som vanligt. Vi är på var sitt håll. Man kan se allt på teve, så följa det kan man göra säger, Heidi Andersson.
Nu följer hon med honom på bussen från flyget till hyllningarna på torget i Storuman.
Har det blivit någon guldpuss än då?
– Näe, här kommer den, säger Björn och ger Heidi en kyss.
Josefine Holgersson / Patrik Samuelsson