Misstänkt nekar till mordförsök
Mannen häktas Den 31-årige man som misstänks ha allvarligt skadat en kvinna nekar till brott, men häktas.
Publicerad – Uppdaterad
Under tisdagen hölls häktningsförhandlingar mot den 31-årige man från Umeå som misstänks ha skadat en 28-årig kvinna allvarligt.
Under häktningsförhandlingen nekade mannen till brott, men han häktades ändå på sannolika skäl misstänkt för åtminstone grov misshandel.
-Det är olika uppsåtsbedömningar, nu anser tingsrätten att det bara handlar om grov misshandel, säger åklagare Åsa Jonsson, som även hade yrkat på en alternativ brottsrubricering, dvs försök till mord.
Vårdas på sjukhus
Händelsen inträffade i lördags och kvinnan vårdas fortfarande på Norrlands universitetssjukhus för svåra skador. Kvinnan är tysk medborgare och bekant med 31-åringen.
Vad kan du säga om kvinnans tillstånd?
-Det är allvarligt, fortsatt allvarligt, säger Åsa Jonsson till Västerbottensnytt.