Moderaterna medvetna om könsproblem
Moderaterna är sämst i klassen då det gäller könsfördelningen till kommunfullmäktige i årets val. Det visar siffror som Sveriges Radio tagit fram till Västerbottensnytt.
Publicerad
Trots mycket prat om jämlikhet inom partierna inför höstens val klarar inget av riksdagspartierna i länet målet med varannan damernas.
Moderaterna är sämst i klassen bland nominerade till kommunfullmäktige i höstens val.
-Det är fler män med i partiet och jag tror att de här siffrorna speglar den bilden, säger moderaternas länsordförande och Umeås kommunalråd Anders Ågren (M).
Men han säger att de är på väg att bli bättre.
– Vi har gjort ett ganska omfattande förändringsarbete inom moderaterna där vi lyfter upp kvinnorna på ett bättre sätt än tidigare, säger han.
Varannan damernas
Han tar Umeå som exempel, där han är gruppledare.
– Första gången på hundra år har vi varannan kvinna på valsedeln.
Trots idoga försök att tvätta bort gubbstämpeln kvarstår faktum att det är 63 procent män och 37 procent kvinnor bland dom nominerade.
– Där ett problem och vi är väl medvetna om det och har all anledning till självrannsakan. Inte minst efter valet är det viktigt då uppdragen ska fördelas. Så det finns all anledning att bli bättre och det är prioriterat både på riksplanet och lokalt i Västerbotten.
– Vi har varit tydliga med att vi på valbar plats ska ha varannan damernas och sedan ser det lite olika ut i kommunerna.
Lång väg att vandra
Även socialdemokraterna som talat varmt om varannan damernas har
lång väg att vandra med 43 procent kvinnnor och 57 procent män.
Bäst med könsfördelningen till kommunfullmäktige lyckas kristdemokraterna. De har 45 procent kvinnor och 55 procent män. centerns fördelning är 43 procent kvinnor och 57 procent män.
Sämst är miljöpartiet med 41 procent kvinnor och 59 procent män och Folkpartiet som har 40 procent kvinnor och 60 procent män.
Magdalena Bergling