SAS-plan avbröt start - tvärbromsade
120 bokades om Under eftermiddagen fick ett SAS-flygplan som skulle lämna Umeå flygplats avbryta starten efter att fåglar flugit in i motorerna. Planet som redan hade fått upp farten tvingades tvärbromsa.
Publicerad – Uppdaterad
Planet som precis skulle lämna Umeå flygplats fick avbryta starten efter att fåglar flög in i motorerna. Planet som redan hade fått upp farten tvingades tvärbromsa för att sedan återvända till gaten där det nu undersöks av tekniker.
Ingen skadades av händelsen och de 120 passagerarna som bokades om till ett senare flyg tog det hela bra, säger Rebecka Sjögren på SAS pressjour.
Ovanlig inbromsning
- Kaptenen informerade hela tiden om vad som hade inträffat och ingen behövde vara orolig, säger Rebecka Sjögren och menar att trots att det inte är vanligt att ett flygplan behöver avbryta starten så här finns ingen anledning att vara orolig över situationen. Även om en fråga man ställer sig är vad som kunde ha hänt om planet redan hade lyft och kommit upp i luften.
- Nej, jag kan inte spekulera i det utan vi får bara titta på det som hände nu och se till att våra piloter tränas för att hantera sådana här situationer på ett bra sätt, säger Rebecka Sjögren till Västerbottensnytt.