Ett kontaktlednignsfel gör att botniabanan återigen drabbas av förseningar SVT
Ett kontaktlednignsfel gör att botniabanan återigen drabbas av förseningar Foto: SVT

Kraftiga förseningar på Botniabanan

Botniabanan Förseningar drabbar återigen Botniabanan.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Förseningar drabbar återigen Botniabanan. Tåget från Sundsvall med avgång 07:48  mot Umeå är skrivande stund över en timme försenat. Enligt trafikverket är det ett kontaktledningsfel, mellan Örnsköldsvik och Kramfors som gör att inga tåg kan trafikera sträckan för tillfället. I nuläget har man ingen aktuell prognos när bärlinan som brustit kan vara lagad, men man arbetar på det.


Thobias Ligneman, kommunikatör på botniatåg säger till Västerbottensnytt att det är beklagligt det som hänt, men att man satt in ersättningsbussar för att underlätta för resenärerna och att man givetvis kommer ersätta de resenärerna enligt resegarantin.

 

Även tågen mellan Umeå och Lycksele har ställts in under morgonen på grund av akut personalbrist. Under söndagen kommer även banarbete att utföras på sträckan Ersättningsbussar har satts in och man räknar med att kunna trafikera sträckan som vanligt under söndagkväll.