Dieselstölder drabbar skogsarbetare

Stölderna ökar Dieselstölderna har ökat med över hundra procent de senaste åren i Västmanlands län. I Örebro län är ökningen över tvåhundra procent. Skogsbranschen är mest utsatt.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det är en fin dag i skogen. Vi befinner oss söder om Skinnskatteberg och Andreas Nilzon avverkar i höstsolen. Men på senare tid har han och många andra i skogsbranschen drabbats hårt av dieselstölder.

- Vi har haft fem påhälsningar sen augusti, de har tömt dieseltankarna ur maskinerna för oss och det är ju tragiskt. Man får ju börja gömma maskinerna inne i skogen för att klara sig. Ekonomiskt är det absolut värst för det är rätt mycket bränsle de tömmer varje gång, säger Andreas Nilzon skogsentreprenör från Nora.

Han är inte ensam. I både Västmanlands och Örebro län har dieselstölderna skjutit i höjden de senaste tre åren, visar statistik från polisen. Skogsbolaget Sveaskog har också drabbats av dieselstölderna. Dels företagets egna arbetslag, men framför allt drabbas entreprenörer som Andreas.

I Sveaskogs område norra Bergslagen så har samtliga drygt 35 entreprenörer blivit utsatta för stölder det senaste året.