Ekar skadas för att rädda arter
Brist på gamla ekar Som en del av ett forskningsprojekt har ett gäng arborister åkt runt i Sverige till tolv olika platser i bland annat Småland och Östergötland och avsiktligt skadat Ekar. Den här veckan var det dags för Strömsholm som också är det sista stoppet på projektet.
Publicerad – Uppdaterad
– Vi behandlar ekar för att göra dem äldre så att de ska utveckla strukturer i veden som insekter och mossor och lavar är beroende av, säger Malin Lamb, arborist.
Det är ett forskningsprojekt som går ut på att föråldra ekar eftersom det finns en framtida brist på gamla ekar och vissa arter som trivs i såna miljöer riskerar att dö ut. Arboristerna testar fem olika behandlingar på träden. Vissa kapar de toppen av, några sågar dem ur som holkar, en del barkar de av stammen på, fläker av grenar och gröper ur hål som ett hackspettshål.
Känns det inte konstigt att skada ekarna?
– Nej, det är ju för ett bra syfte och jag tror att det är viktigt att vi gör det här nu så att arterna har en chans att överleva, säger Malin Lamb.
Strömsholm är med i det här projektet eftersom det finns gott om Ek, både riktigt gamla träd med skador och många unga friska ekar. Men det finns ett glapp däremellan.
– Ja man kan säga att det finns ett glapp i årskullarna så vi saknar alltså träd som är 50-100 år gamla som har skador, säger Jan-Inge Tobiasson som är naturvårdsförvaltare på länsstyrelsen.
Långsiktigt arbete
Det är ett långsiktigt projekt och de stora effekterna av det här märks förmodligen först om ungefär 50-100 år. Men en liten effekt kanske kan märkas redan nästa år.
– Vi kanske kan få insekter som försöker dricka sav i de här skadorna och fåglar kanske som bygger i de här holkarna och så vidare, säger Jan-Inge Tobiasson.
Malin Lamb tycker om att vara ute och skogen och förhoppningsvis göra en skillnad. Det är dessutom en fin utsikt hon har från jobbet.
– Ja det är fint, speciellt fina dagar då är det fint att va där uppe, säger hon.