SVT
Foto: SVT

Polisen sköt vid inbrott

Flera misstänkta på fri fot Två män greps under natten mot fredagen misstänkta för inbrott i centrala Västerås. I samband med inbrottet avlossade polisen flera skott.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Det var vid 02.30-tiden på natten som vittnen larmade polisen om ett pågående inbrott i datorbutiken Mac Support i centrala Västerås.

Enligt polisen har vittnen uppgett att fem personer fanns på platsen och när en patrull kom fram flydde gärningspersonerna i två bilar.

I samband med det avlossade polisen ett antal skott med sina tjänstevapen. Det är ännu okänt om vad som orsakat skottlossningen men enligt polisen ska ingen av gärningspersonerna ha blivit skadad fysiskt.

Polisen vill under fredagen inte kommentera varför poliserna avlossade flera skott.

– Vi kan inte kommentera eftersom det just nu utreds av Riksenheten för polismål, säger Johanna von Wowern, pressekreterare hos polisen i Västmanland

Hade gärningspersonerna vapen?
– Det är frågor som du får ställa till åklagaren som leder utredningen.

Två män som misstänks för inblandning i inbrottet greps vid 03.00-tiden på E18 i höjd med Irsta. De är i 20-årsåldern och väl kända av polisen sedan tidigare för inblandning i grov kriminalitet. De är hemmahörande i Stockholm och knutna till händelsen genom att en av de gripnas bil användes vid brottet.

Vid 10.00-tiden på fredagen beslutade åklagaren att männen skulle släppas och enligt polisen är ett okänt antal gärningspersoner fortfarande på fri fot.

Nu pågår en förundersökning där polisen bland annat arbetar med att hålla förhör, säkra spår och genomföra teknisk undersökning.

Händelsen kring polisens skottlossning utreds separat och äreden är anmält till Riksenheten för polismål internutredning för att granska om poliserna agerat fel.