Ilska efter sent besked om älgjakten
Vänersborg Älgjakten drog i gång i södra Sverige i dag. Men istället för att gå ut i skogen har det handlat mer om en annan typ av jakt, nämligen på tjänstemän på länsstyrelsen i Vänersborg.
Publicerad – Uppdaterad
– Det är så horribelt så det liknar ingenting. jag vill att länsstyrelsen omgående tar tag i det här. Jag har blivit kontaktad av förvaltningsgruppen i går och sa att något har blivit väldigt fel. Vi måste ta om, säger Christer Bernlo, jaktledare i Färgelanda.
Det var tämlige upprörda jaktledare som kom till länsstyrelsen i Vänersborg på måndagsmorgonen. Inför årets älgjakt har nya älgförvaltningsområden inrättats, som i sin tur innehåller nya delområden.
Det har också påverkat beräkningarna för hur många älgar som får fällas, och beslutet om tilldelning kom i absolut sista stund – och visade sig dessutom vara ändrade.
– Jag tog kontakt med länsstyrelsen för två veckor sedan, och då fick jag svar att vi hade en kalv och ett vuxet djur, och det framför jag ju på ett älgmöte. Vi får ju acceptera det. Sen kom det här kvart över fyra i fredags, att vi bara får en kalv, säger Kurt Olsson, även han jaktledare i Färgelanda.
Då fick ni tilldelningen?
– Då fick vi tilldelningspappren, och det är ju käckt när folk åker långa vägar.
Vad skulle hänt om du inte hade sett de här pappren?
– Det skulle jag vilja ha reda på. Jag hade väl fått skaka galler och blivit av med både licens och körkort för tjuvjakt.
På länsstyrelsen säger man att ilskan är förståelig efter de sena besluten.
– Vi har inte möjlighet att få fram de här besluten tidigare, eftersom den nya älgadministrationen som trädde i kraft vid årsskiftet har krävt väldigt stora arbetsinsatser för att få allt på plats. Och det var med ett nödrop som vi hann, säger viltvårdshandläggaren Lisbeth Johansson.