Bristande alkoholtillsyn i kommunerna
Enhetligare bedömning I vår granskning av kommunal verksamhet visar det sig att flera kommuner har brutit mot alkohollagen. Eftersom de inte klarar att hantera alkoholärenden själva har de köpt tjänsten av Göteborg.
Publicerad – Uppdaterad
Varje kommun har ansvar för att alkohollagen följs genom att hantera alkoholtillstånd och göra tillsyner. Tidigare låg det ansvaret på Länsstyrelsen men för att få bättre lokalförankring fick kommunerna ta över. Men det uppdraget har varit svårt att axla för flera mindre kommuner.
- Vi har hittat bolag med stora skatteskulder, som ändå fått behålla sitt alkoholtillstånd år efter år, säger Annelie Silvander, enhetschef Göteborgs stad.
Orust är en av dem som brustit i sitt ansvar. Under flera månader hade kommunen ingen som skötte alkoholärenden.
- Man måste ha viss kompetens för att kunna sköta det jobbet, säger Bengt Johansson (C) som är nämdordförande på Orust. Den kompetensen hade vi inte här i kommunhuset.
Orust har löst problemet med att köpa tjänsten av Göteborg. Något som blir allt vanligare. Göteborgs kommun sköter idag tillsyn och ansökningar även för Öckerö, Tjörn och Stenungsund.
Utsatt arbetsgrupp
Alkoholhandläggare är en utsatt arbetsgrupp. En undersökning som SVT gjorde förra året uppgav var femte att de varit utsatta för hot. Det förekommer både hot och påtryckningar från missnöjda krögare. På mindre orter är det dessutom ett ensamt yrke, eftersom uppgifterna inte kräver mer än en deltidstjänst.
Att täcka ett större område än den egna kommunen behöver inte vara något negativt, tycker Annelie Silvander.
- Det gör att bedömningen blir mer enhetlig, och vi är så många på vårt kontor att man aldrig behöver få en personlig bindning till någon krögare.