Avspärrningar i Johanneberg.
Foto: Stefan Bååth SVT

Död man hittad i Göteborg

Flera allvarliga händelser i natt Natten till lördagen blev ovanligt stökig i Göteborg med skottlossning, flera knivskärningar med allvarliga skador och personrån. I Johanneberg hittades en ung man död.

Publicerad – Uppdaterad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Mannen hittades av förbipasserande vid niotiden på lördagsmorgonen i stadsdelen Johanneberg. Han är född 1990.

Dödsorsaken är ännu inte klarlagd, men polisen utesluter inte brott och teknisk undersökning pågick under lördagsförmiddagen. Flera poliser fanns på plats på lördagsmorgonen.

Och i Lövgärdet skedde skottlossning under natten till lördagen, dock utan skadade. Polisen vill inte avslöja några detaljer kring skjutningen, som rubriceras som mordförsök alternativt försök till dråp.

-Men ingen har fått några fysiska skador, säger Anna-Karin Dahlquist, biträdande vakthavande polisbefäl i Västra Götaland

Ett vittne ringde in det första larmet om skottlossningen till polisen klockan 02.53 enligt Dahlquist.

I torsdags fördes en man till sjukhus med ytliga skottskador sedan han och en kompis blivit skjutna och hotade utanför en butik i Lövgärdet.

Polisen beskriver natten som ovanligt stökig.