Pang Qinghua, vd Pang Da: "Jag hoppas produktionen blir kvar i Trollhättan"

Samtidigt som Saab presenterade sin affärsplan för företagets fordringsägare vid ett borgenärssammanträde i Vänersborg, kom beskedet att 500 kommer att varslas om uppsägning.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

När mötet började var det över 200 personer i salen: borgenärer, journalister och en del allmänhet, rapporterar Västnytts Tomas Lindblom på plats i Vänersborg.

I dag blev det också klart att Saab får fortsätta sin rekonstruktion. Vänersborgs tingsrätt gav klartecken för detta och gäller förutom Saab Automobile även dotterbolagen Saab Powertrain och Saab Tools.

Försiktigt optimistisk
-Jag är försiktigt optimistisk. Tycker det är stort att kineserna är här, tror knappast de står och säger som de gör om det inte är allvarligt menat, säger Magnus Wallentin, en av fordringsägarna

De blivande kinesiska ägarna pumpar nu in sex miljarder kronor för att få igång produktionen i Trollhättan igen och fortsätta utvecklingen av nya bilmodeller. Den stora frågan är förstås hur länge kineserna kan garantera att det byggs bilar i Trollhättan?

Hoppas på fortsatt produktion i Trollhättan
-Jag hoppas produktionen blir kvar i Trollhättan för lång tid framöver, jag ska göra mitt bästa för att det ska bli så, sa Pang Qinghua, vd för Pang Da Group, som fanns på plats i Vänersborg på måndagen.

Tomas Lindblom
Jan Olov Nilsson
Martin Nilsson