Saab i hovrättens händer
Frågan om Saab Automobile får gå in i rekonstruktion och skyddas mot konkurs ligger nu hos hovrätten. Domstolen väntas ta några dagar på sig bara för att besluta om ärendet ska prövas.
Publicerad
Eftersom Saab precis missade Vänersborgs tingsrätts postgång i måndags så dröjde det till onsdagen innan hovrätten för västra Sverige fick överklagan på sitt bord. Saab skjuter där in sig på att tingsrätten hade för höga beviskrav och bolaget ger också fylligare uppgifter om när tillskottet från de tilltänkta kinesiska delägarna kan komma.
Även om målet behandlas med förtur tar det tid.
Första steget är att en domstolsjurist går igenom allt. Sedan dras ärendet för tre domare.
De ska besluta om prövningstillstånd, det vill säga avgöra om det finns skäl för hovrätten att ta upp målet. Sannolikt kommer det beslutet inom några dagar, enligt hovrätten.
Blir det inget prövningstillstånd är det tingsrättens nej som gäller och Saab går mot en konkurs. Konkursförhandling är utsatt till den 26 september.
Saab kan dock begära uppskov om hovrätten innan dess inte hunnit avgöra om rekonstruktionen ska beviljas eller inte. Facken, som begärt Saab i konkurs, har sagt sig vara välvilligt inställda till ett uppskov.
(TT)