Upprörda känslor på Käringön

Tomtkön som försvann Ett beslut av kommunfullmäktige på Orust har vållat en känslostorm på Käringön.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Över sjuttio personer har i åratal stått i en kommunal tomtkö som plötsligt visat sig värdelös. Den politiska majoriteten på Orust bestämde sig istället för att sälja tomterna till högstbjudande.

Dom kommer med flyttlådor från Käringön för att familjen har för liten plats i lägenheten. Paret Jarestam har stått i tomtkön i flera år för att få bygga ett hus.

-Vi är en barnfamilj, vi vill bo på ön, säger Helén Jarestam. -Vi vill satsa och jag och min man har bägge två jobb på Käringön. Nu bor vi i en jätteliten lägenhet och har en liten dotter som är tre år som behöver utrymme. Dessutom driver vi en verksamhet.

-Är det enda chansen för Er att komma över en kommunal tomt?

-Ja, det är det ju, för att tomterna på Käringön är så hiskeligt dyra, fortsätter Helén Jarestam. -En vanlig barnfamilj har inte råd att köpa en tomt annars.

Men när Orust kommun nu skulle sälja två av dom sällsynta tomterna på Käringön, då handlade det om en tomt för flerfamiljshus, och en förknippad med verksamhet. Och båda skulle bjudas ut på marknaden till högstbjudande.

-Vi gjorde så här, för vi anser att det inte stämmer med de som står i kön för villatomter, säger Lars-Åke Gustavsson (M), kommunalråd på Orust.

-Men ni har ju inte frågat de som trots allt står i kön?

-Nej, det ansåg utskottet, att det var helt korrekt att göra på det här sättet, fortsätter Lars-Åke.

Men käringöborna köper inte det resonemanget. Ewa och Gunnar Arvidsson har stått i tomtkön i snart tio år.

-De har ju lurat oss! säger Ewa Arvidsson. Det är ofattbart. -Vi frågar oss, fortsätter Gunnar Arvidsson, här på föreningen på Käringön, om kommunen får lov att göra så? Får man gå ut och lova 74 köende en tomtplats och så helt plötsligt när det börjar närma sig...så säljer man tomterna till högstbjudande. -Det är ju bedrägeri!

Beslutet att sälja tomterna på marknaden togs av majoriteten i fullmäktige, men oppositionen reserverade sig och menar att dom som stod i kön skulle ha tillfrågats först.

Reporter Jan Olov Nilsson