Varsel i Trollhättan – Kommunordförande: Inte förvånande
-Regionen kommer att fara illa om de här varslen fälls ut och det blir ökad arbetslöshet. Det är viktigt nu att de olika intressenterna sätter sig runt bordet och inser vikten av att man snabbt kommer till beslut, säger Gert-Inge Andersson (S), kommunstyrelsens ordförande i Trollhättan. -Det går inte vänta. Det är inte frågan om månader. Det handlar om veckor, tillägger han.
Publicerad
Andersson är dock inte förvånad över torsdagens Saab-varsel.
-Utifrån rekonstruktionen man har gått in i var det nästan väntat att det skulle komma ett varsel i fotspåren. En rekonstruktion innebär att man måste vidta snabba åtgärder. Det här är en sådan, som man skulle kunna förvänta sig, säger han till TT.
Han har dock inte gett upp hoppet om en framtid för Saab och fordonsindustrin i regionen.
-Det här innebär att man måste öka takten för att lösa kapital- och ägarfrågan, så att varslen inte behöver fällas ut. Och så att man kan fortsätta jobba med den affärsplan man har tagit fram.