Större risk köpa en Saab än hela fabriken
Peter Rawet Så har då Saab Automobile fått en ny ägare. Folket i Trollhättan andas ut, regeringen drar en lättnaden suck. Näringsminister Maud Olofsson har rensat bordet från en besvärlig fråga inför höstens val. Men jag måste envisas med att dra fram de ännu obesvarade frågorna i ljuset.
Publicerad
Maud Olofsson trycker hårt på att den holländska köparen Spyker satsar egna pengar. Men hur mycket egna pengar rör det sig om?
Allting är relativt skall vi strax se.
När jag igår ringde en Saabhandlare och frågade hur mycket jag måste betala kontant om jag vill köpa en begagnad Saabbil så svarade han direkt "20 procent - det är konsumentköplagen som gäller".
Skattebetalarna garanterar
Var femte krona som jag betalar för en Saabbil får alltså inte vara lån hos handlaren. När Spyker nu köper Saab automobile av amerikanska General Motors, GM, behöver de inte alls riskera lika mycket.
Lägger man också till det lån man förväntas få hos Europeiska investeringsbanken, som garanteras av svenska staten (skattebetalarna) så ligger Spykers kontantinsats på under åtta procent.
Lägger man dessutom till den dryga miljard som ligger i Saab Automobiles kassa sedan försäljningen av produktionsverktygen för utgående modeller till Kina så krymper Spykers kontantdel ytterligare.
-En privatperson som köper en begagnad Saab tar alltså en större ekonomisk risk än när Spyker köper hela Saabfabriken.
Garanterad utdelning
GM får också preferensaktier utöver kontanterna. De har en garanterad utdelning och ett bättre läge vid konkurs. Hur de står mot statens (skattebetalarnas) fordran om det går åt skogen är inte klarlagt.
Kastar man då bra pengar efter dåliga? Det gäller att Spykers (och regeringens) satsning skall gå hem.
Förutsättningarna enligt den affärsplan som beskrivits är att Saab med två, kanske 3, nya modellserier lyckas vända utvecklingen.
Modeller som huvudsakligen redan är utvecklade i samarbete med GM:s tyska dotterbolag Opel. Dessa bilar måste man kunna ta bättre betalt för och naturligtvis sälja fler av.
"Tufft" en underdrift
Samtidigt sitter ju inte konkurrenter som BMW, Audi och Mercedes på händerna i väntan på att Saab skall komma med sina nya bilar. Att det blir tufft att synas i den gruppen är en underdrift.
Men det finns naturligtvis en alternativ kostnad för regeringen till att stödja köpet och det är att Saab läggs ner. Det skulle i sådana fall ha skett till priset av det mänskliga lidandet som arbetslöshet innebär.
I kronor och ören skulle det heller inte vara gratis för staten. Till det måste det politiska priset också läggas, ett valår som detta.
Nu köper alltså förlustbolaget Spyker förlusttyngda Saab. Man får hoppas att det blir som i matematikens värld. När två minus läggs ihop där så blir det plus.
Men det är ändå inte jag eller andra tyckare, politiker, eller företagsledare som avgör Saabs framtid. Den avgörs i bilhallarna av kunderna om väljer att köpa Saabs bilar. Frågan som måste ställas är klassisk:
-Skulle du köpa en begagnad bil av den mannen - Victor Muller - Spykers vd?
Peter Rawet
ekonomikommentator