Adehlsohn: Kunde ha fortsatt något år till

Den avgående SJ-ordföranden Ulf Adelsohn vill inte svara på om han har fått sparken.-Ägaren och jag har olika uppfattning om hur man ska bedriva tågtrafik, säger han.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Ulf Adelsohn höll på torsdagseftermiddagen en pressträff på SJ:s huvudkontor. På frågan om han fått sparken duckade han och svarade att "i sådana här sammanhang sköts allt på ett belevat och artigt sätt".

Enligt honom är det svenska järnvägsnätet alldeles för överlastat och på nationell nivå saknas förutsättningar för konkurrens. Om de senaste vintrarnas tågkaos tycker han att det är många som får dela på ansvaret, även SJ.

-Vi upptäckte inte i tid att X 2000-systemet var för slitet som det är.

"Lekstuga för okunniga"
En del av lösningen för framtida tågtrafik är enligt Ulf Adelsohn att köra med dubbelt så långa tåg och med hälften så många avgångar.

Enligt TT pekar Adelsohn också på Trafikverkets uppskattning att det krävs 20-25 miljarder kronor för att komma till rätta med eftersatt underhåll.

-Svensk järnvägstrafik har varit en lekstuga för okunniga politiker i 25 år.

Han kallar jobbet han lämnar för det mest utsatta ordförandeuppdraget i svenskt näringsliv. Men det är med blandade känslor han som tågälskare går och säger att han kunnat tänka sig att fortsätta något år till.

Kan ha fått sparken
Anders Ygeman (S), trafikutskottets ordförande, tror att regeringen mer eller mindre gett Ulf Adelsohn sparken.

-Det är svårt att frigöra sig från den misstanken, säger Ygeman till TT.

Han tror att Adelsohns fräna kritik av regeringen för bland annat brist på investeringar i järnvägen ligger bakom.

Freja Salö
freja.salo@svt.se