al-Qaida hotar svenska företag
I den ljudfil där ledaren för al-Qaida i Irak utfärdar en belöning för mord på konstnären Lars Vilks och Nerikes Allehandas chefredaktör Ulf Johansson hotas även svenska företag.
Publicerad
Abu Omar al-Baghdadi kräver i ljudfilen en ursäkt av den svenska regeringen. Annars ska hans organisation attackera svenska företag.
-Vi vet hur vi ska tvinga er till reträtt och tvinga fram en ursäkt, och om ni inte gör det kommer vi att slå mot era storföretag som Ericsson, Scania, Volvo, Ikea och Electrolux.
Ericsson halar flaggor
Ericsson, med tusentals anställda i Irak och övriga Mellanöstern, tar hotet på högsta allvar.
Utöver påminnelser om säkerhetsrisker till personalen halar man flaggor och täcker över varumärken i länder och områden som bedöms vara särskilt riskfyllda.
Ericsson har under dagen bett alla företagets säkerhetsansvariga i Mellanöstern att påminna de anställda om säkerhetsrutinerna.
Instruktionen bygger på att hålla så låg profil som möjligt, dölja logotyper på kläder och tänka på var man parkerar.
Volvo utreder
Lastbilstillverkaren Volvo vet inte om man kan ta hotet på allvar och tittar på om man måste stärka säkerhetsarrangemangen för koncernens anställda.
-Vi vet inte hur mycket det ligger i det här. Vi får undersöka det. Vi har säkerhetsansvariga som tittar på det. Men det är klart man måste fundera på vad det innebär, säger koncernens presschef Mårten Wikforss till TT.
Volvo har verksamhet i många muslimska länder i Mellanöstern, bland annat en fabrik i Iran, men även många lokalanställda i Irak.
Scania: Normal beredskap
Scania ser ingen anledning att höja beredskapen med anledning av de hoten.
-Vi har normal beredskap för resande personal i områden som är riskutsatta. Men vi vidtar inga extra åtgärder för det här, för vi har ingen personal på plats, säger Cecilia Edström, informationsdirektör för Scania.
Scania har historiskt haft distributionspersonal i Irak, men det var enligt Edström många år sedan.