Ambulans kom inte – 77-årig kvinna avled
Socialstyrelsen kritiserar SOS Alarm skickade ingen ambulans till en kvinna som ramlat mitt i natten och hade smärtor i sin vänsterarm och illamående. Senare samma dag avled hon. Nu kritiseras sköterskan som tog larmsamtalet av Socialstyrelsen.
Publicerad – Uppdaterad
Den 77-åriga kvinnan föll när hon klev ur sängen och skadade sin vänsterarm. Dottern ringde SOS i Malmö. När sköterskan talade med 77-åringen sade hon att hon inte mådde riktigt bra men att hon nu druckit whisky och inte hade ont i armen längre. Hon ville inte ha någon ambulans. På eftermiddagen hittades hon livlös i sin säng. Hon fördes till sjukhus men kunde inte räddas, skriver Dagens Nyheter.
Nu kritiserar Socialstyrelsen sköterskan som beslöt att inte skicka ambulansen. Hon borde ha misstänkt att kvinnan, som led av högt blodtryck, hade allvarliga hjärtproblem.