Banker ger bonusar till bonusgranskare

Flera banker och försäkringsbolag har betalat ut bonus till anställda som arbetat med internkontroll av just bonusar.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

Bankernas bonusutbetalningar fortsätter att väcka vrede. I går kritiserade finansmarknadsminister Mats Odell bankerna, som trots finanskrisen förra året fortsatt att betala miljarder i bonus till sina chefer och anställda.

Nu avslöjar en ännu opublicerad kartläggning från Finansinspektionen som Aktuellt har tagit del av att man har funnit en ny grupp anställda i banker och försäkringsbolag som fått bonusar.

Det handlar om de anställda som ska kontrollera att banken eller försäkringsbolaget inte tar för stora risker eller överskrider sina egna regler. Alltså - bonusar ges just till dem som själva ska granska bland annat att bonussystemen är rimliga.

Och Finansinspektionen är kritisk.

-Jag vill inte säga huruvida jag är förvånad eller inte. Vi konstaterar att det har förekommit sådana här fall och vi konstaterar att företagen från och med nu är skyldiga att se till att deras ersättningssystem inte uppmuntrar ett överdrivet risktagande, säger Per Håkansson, chefsjurist vid Finansinspektionen.

Bland de stora bankerna medger bland annat Swedbank att man har betalat ut bonusar till medarbetare som sysslat med riskhantering och kontroll av hur banken efterlever lagar och regler. Det uppger Swedbanks informationschef Thomas Backteman för Aktuellt.

Nordea vägrar att kommentera frågan. SEB säger att inga chefer för internkontroll eller efterlevnad av regler har haft några bonusar, samma sak gäller för Handelsbanken.

Rolf Tardell
Aktuellt