Bilexperterterna om Saab:s undergång: "Ett stycke svensk industrihistoria försvinner"
Reaktionerna från de bilexperter som följt Saabaffären är starka. -Jag är bestört, säger Håkan Mattson, bilreporter på Dagens Industri.
Publicerad
-Det är ju dels oerhört tråkigt, det är väldigt många som drabbas och så är det ett stycke svensk industrihistoria försvinner, men det var ju inte heller oväntat, säger Jonas Fröberg, bilreporter på Svenska Dagbladet.
-Det var ju väntat att det skulle ske, Spyker var ett skott i mörkret, de kunde aldrig ro affären i land. Det är samma med Koenigsegg, säger Dagens nyheters bilreporter Lasse Swärd.
Han menar att köparna som har varit intresserade har saknat resurser och industriell erfarenhet.
-Det hade behövts en stor, stark och långsiktig ägare och det har man ju förstått när man granskat det närmare att det inte har funnits någon sådan.
-Jag är bestört, även om det har sett mörkt ut, så har man hela tiden sedan beskedet kom om att GM ville lägga ned, hoppats på att det ska lösa sig. Det här är oerhört tragiskt. Nu är det slut, säger Håkan Mattson, bilreporter på Dagens Industri.
Är det här ett slutgiltigt beslut?
-Det kan ju inte gå till på något annat sätt, det finns ju inte någon ny köpare som kan komma in nu, det är oerhört tragiskt, säger Håkan Mattson.
-Det var egentligen inga tveksamheter att det skulle gå så här, Saab har ju haft oerhört tungt under ett år som investeringsobjekt. Det är förvånande att det har gått så långt som det gjort, i och med de förluster Saab har gjort. Men det är ett bilmärke som väcker känslor och det har nog hjälpt att hålla Saab vid liv, säger Jonas Fröberg
Vad händer nu?
-Sista bilen är ju byggd, de stängde butiken för någon vecka sedan. Maud Olofsson är på väg ned till trollhättan nu, tror jag. Det har plötsligt förvandlats till en arbetsmarknadsfråga, säger Håkan Mattson.
-General Motors kommer inte att göra någon avveckling i panik, den ska ske kontrollerat. De kommer att ha reservdelar till bilägarna och alla garantier för de som nyligen köpt Saab ska gälla, man får utgå ifrån att det blir som GM har sagt, säger Lasse Swärd.
-De kommer att betala sina skulder och göra bra uppgörelser med de anställda och facket. Det är ju snart valår så regeringen har inte råd att det här inte sköts på ett snyggt sätt, säger Jonas Fröberg.
Hur blir det för de anställda?
-Det här är ett oerhört tungt besked nu när det är en vecka kvar till julafton. Tankarna i decembermörkret går ju till de anställda som har kämpat hårt och envetet. Men de har ju vetat om det här under en längre tid, så det kommer ju inte helt oväntat, säger Lasse Swärd.
Eveline Grassman