Det ser mörkt ut för jordens miljö

Det går bakåt för jordens miljö, enligt en ny rapport från FN:s miljöprogram (Unep). Klimatförändringarna, artutrotningen och svårigheten att försörja jordens befolkning är de allvarligaste problemen.

Publicerad

Artikeltexten fortsätter längre ner Hoppa till artikeltexten

FN:s millienniemål att utrota fattig- domen på jorden fram till 2015 kommer knappast att nås. Några framsteg noteras dock, bl.a. förbudet mot de ozonnedbrytande freonerna.

Nio forskare från Stockholm Enviroment Institute (SEI) har till- sammans med 400 kollegor arbetat med rapporten.

-De svåra problemen tenderar att förvärras och bli alltmer svårlösta, säger Johan Rockström, chef för Stockholm Environment Institute.

Koppla samman problem
Global Environment Outlook är den fjärde rapporten från Unep. Till skillnad från de tidigare rapporterna, varav den senaste kom 2002, har man denna gång engagerat inte bara naturvetare, utan även politiker och samhällsvetare i arbetet.

De tre allvarligaste problemen har hittills behandlats var för sig. Rockström tar den ökande användningen av biobränsle som ett exempel på faran med att frikoppla de olika delarna från varandra. Biobränsle kan vara ett sätt att dämpa utsläppen av växthusgaser, men kan samtidigt medföra att stora skogs- och savannområden skövlas för att ge plats för biogrödorna.

-Det finns ett akut behov av att koppla ihop klimat och ekosystem. Biobränslet kan innebära en katastrof om det inte sköts på rätt sätt. Vår framtid beror inte bara på klimatet, säger Rockström.

Befolkningsökning
Rapporten innehåller också en genomgång av hur miljötillståndet förändrats sedan den så kallade Brundtlandrapporten, FN:s första miljörapport, publicerades 1987.

-Ett jätteproblem är givetvis befolkningsökningen. Detta i kombination med en fortsatt snabb ekonomisk tillväxt i Kina och andra länder har ökat trycket enormt på miljön, säger Rockström.

-En av de avgörande frågorna är om vi kan få stopp på utsläppen från förbränningen av kol. Hoppet är att vi kan fånga in koldioxiden med ny teknologi och förhindra att den kommer upp i atmosfären.